Trudno uwierzyć | Goniąc króliczka
admin

10 kwietnia 2010

Dowiedziałam się o tym, gdy tylko weszłam do przychodni MEDICA. Pielęgniarki, które znam tak dobrze: zawsze wesołe i uśmiechnięte, patrzyły smutno w telewizor.

– Prezydent i jego żona… Wasserman, Gosiewski – wylicza głos spikera.

Szok.

Potem doszły kolejne nazwiska: Szmajdziński, Jaruga-Nowacka, Szymanek-Deresz… Siedziałam w samochodzie i płakałam. Patrzyłam na ludzi. Szli ulicami i wiedziałam, kto już wie. Po łzach. Rozdzwonił się telefon, wyłączony na czas wizyty.

Nie przepadałam za naszym prezydentem, ale… Szok…

Wiem, że ten dzień przechodzi do historii nie tylko Polski. Nie wiem, czy chcę go pamiętać.

I jest mi po prostu przykro.5 komentarzy do “Trudno uwierzyć”

 1. Kasia Hordyniec mówi:

  Mariolu, tutaj wiele ludzi zatrzymało mnie dzisiaj w sklepie, na ulicy i składało wyrazy współczucia, ze taka tragedia w moim kraju, wszyscy byli wstrząsnięci. Wielu z nich pierwszy raz w zyciu usłyszało przy okazji o Katyniu. Ech, szkoda, że przy takiej okazji…[*]

 2. admin mówi:

  Wieczorem dostałam maila z Rosji, od hodowczyń pomeranianów. Były wstrząśnięte i życzyły nam wszystkim, Polakom, siły. Współczuły nam. Cały dzień przesiedziałam przed telewizorem. To nadal jest dla mnie szokiem, nie do uwierzenia.

 3. Borowy Duch mówi:

  A ja jestem ciekawy co będzie dalej. Bo to co jest, to już jest i nic się nie da zrobić. Kilkustetonowe żelastwo spadło z góry, zgodnie z prawami fizyki, stając się zbiorowym sarkofagiem dla ludzi, których każdy z nas po swojemu cenił. Stało się, czasu nie zawrócimy, by być przed szkodą mądrzejszymi… Natomiast przyszłość możemy kształtować. Ludzie różni piszą o tym, że teraz się jako Polacy zmienimy. Że powinniśmy, bo taka wielka tragedia dotknęła nas, jak jeszcze nikogo na świecie, i że to pewnie jest ważny znak niebios, bo przecież ludzie nie ginęliby na darmo…
  Od poglądów trącących choćby tylko troszkę mesjanizmami różnorakimi uciekam gdzie pieprz rośnie. Natomiast w samoistną, a tym bardziej w wymuszoną poprawę Polaków, nawet dotykanych wielkimi tragediami jak: działania krzyżaków, upadki kolejnych zrywów powstańczych, utrata państwa rozdartego przez zaborców, przegrana wojna w 39 roku, radziecki nóż w plecy z 17 września, zbrodnie stalinizmu i PRL-u czy śmierć Jana Pawła II – nie wierzę. Minie okres żałoby i jak zwykle jedni drugim skoczą do gardeł. Tak jak wcześniej bywało. Dlatego taki jestem ciekawy przyszłości.

 4. admin mówi:

  Też jestem ciekawa. trochę przeraża mnie ta „euforia”, jak to było cudownie. Wcale nie było cudownie, z tego co pamiętam. Obyśmy nie popadli w jakąś fałszywą skrajność.

 5. Ewa mówi:

  Mnie porusza czysto ludzki wymiar tej katastrofy. Każda z ofiar miała przecież rodzinę. Każdy zostawił po sobie kogoś w żałobie… Wymiar polityczny też jest ważny, jednak ten rodzinny ważniejszy i dużo trudniejszy do „wygładzenia”. Żal…

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.


FireStats icon Działa dzięki FireStats