Pilot ekstremalny | Goniąc króliczka
admin

25 lutego 2013

Zaraz wam wyjaśnię, co znaczy pilot ekstremalny, ale wcześniej wiadomość dla czytelników: Portal DlaLejdis, który poleca „Szkodliwy pakiet cnót” zorganizował konkurs, w którym można wygrać książkę. Aby wziąć udział trzeba wysłać SMS (1,23 zł + VAT) z odpowiedzią na proste pytanie: Czy Mariola Zaczyńska jest autorką powieści „Gonić króliczka”?

He, he, he… Proste:)) Warto chociaż spróbować!

Tu link do konkursu, trwa on do 8 marca:

http://dlalejdis.pl/konkurs/ksiazki_szkodliwy_pakiet_cnot_marioli_zaczynskiej

A 8 marca właśnie będę bibliotece w Rembertowie razem z koleżankami pisarkami: Hanną Cygler, Magdą Zimniak, Manulą Kalicką i Jolą Kwiatkowską. Po spotkaniu jedziemy nocować do Manuli (mieszka w niesamowitej przedwojennej wilii w Zalesiu Dolnym). Manula będzie pilotem, a to oznacza, że jazda będzie ekstremalna.Nie mogę się doczekać! Po ostatnim pilotażu Manuli, kolektywnie ustaliłyśmy, że wybieramy się z nią w podróż po Europie. Manula ma być obowiązkowo pilotem! Przygody murowane.

Ostatnio, gdy jechałyśmy na nocleg do Manuli po promocji jej książki „Tutto bene” (którą napisała ze Zbyszkiem Zawadzkim – świetna książka! Świetna!)  Manula siadła za moimi plecami i zaczęła prowadzić:

– Zaraz skręcisz tam.

Dziewczyny krzyczą: gdzie?!

– No przecież pokazuję: tam – odpowiadała Manula i okazało się, że faktycznie, w ciemności, za moimi plecami dawała jakieś znaki palcem.

Żeby chociaż mnie tym palcem dźgnęła! Na czujność, albo co… Lucy (Lucyna Olejniczak) siedziała obok niej i przetłumaczyła:

– Skręcisz w prawo.

Ufff.

Jechały z nami jeszcze Agnieszka Lingas-Łoniewska i Hania Cygler. Lingaska od razu sobie zaklepała:

– Kupuję ten motyw, kupuje! Do książki!

– No, a teraz jedziesz prosto do Zalesia – informuje za jakiś czas zadowolona Manula i zaraz z naganą mnie karci: – No gdzie?!

Okazało się, że „prosto do Zalesia” to był ostry skręt w prawo w niewielką dróżkę. Pominę, że kazała mi jeszcze parę razy skręcać myląc „prawo-lewo”, bo tu akurat jechałam jak po sznurku, gdyż sama mam z tym problem i gdy kazała w lewo, ja skręcałam w prawo myśląc, że skręcam w lewo. Dziewczyny w krzyk, a Manula uspokajała:

– Przecież dobrze jedzie.

No!

Rozwaliła mnie na maksa tylko raz. Przy „człowieczku”.

Jesteśmy już w Piasecznie, ciemność totalna, śnieg na poboczu, dostrzegam skrzyżowanie, a Manula wydaje komendę:

– Skręcisz zaraz za tym człowiekiem.

Wytrzeszczam oczy, ale za cholerę człowieka nie widzę. Dziewczyny jakieś rozproszone, ględzą o dupie Maryni, a ja człowieka do skrętu ni widzę!

– Za jakim człowiekiem?! – drę się panicznie.

Lingaska siedzi na przednim siedzeniu i też wytrzeszcza gały, i nic!

– Skręcaj, skręcaj! – instruuje Manula. – No za tym, o, co po pasach przechodzi! Człowieczek taki!

Jasna cholera! Mijam znak „przejście dla pieszych”. A na nim narysowany człowieczek w rozkroku. Niech to dunder!

– No, nie widziałaś go? – dziwi się Manula.

K…a, widziałam! Ale za takim człowiekiem jeszcze nie skręcałam!

– Człowieczka ja biorę! – warczę do Lingaski, która ze śmiechu próbuje gryźć deskę rozdzielczą. – Do książki.

Coś czuję, że o Manulę jeszcze się będziemy kłóciły:). Musimy częściej z nią jeździć, będzie więcej gagów do podziału:)).

Jak ja kocham Manulę!  Ma błyskotliwe poczucie humoru, które sprawia, że jej książki to po prostu uczta dla ducha.

A propos duchów… Gdy tak jechałyśmy wtedy… Wyobraźcie sobie: zima, potwornie ślisko, na poboczach góry śniegu, więc uliczki wąskie… a tu dojazd do Hani Cygler cholernie mizerną dróżką, biegnącą bezpośrednio przy głębokim rowie z jakąś rzeczką!

– Uważaj, żeby się nie ześlizgnąć  – uprzedza Hania.

Wszystkie jesteśmy spięte, prowadzę wolno, bo samochód dosłownie tańczy, a rów obok kół jak jakaś diabelska czeluść! I wtedy w ciemnościach, w poddenerwowanej ciszy słyszymy grobowy głos Manuli:

– Zwłoki pięciu pisarek w samochodzie znaleziono nad ranem w niedużej rzeczce…

:)))

No co ja wam będę mówić:)))).12 komentarzy do “Pilot ekstremalny”

 1. Kasia Hordyniec mówi:

  Z tego wniosek, że Manula pisać nie musi, wystarczy, że się da wynajmować na dostawcę gagów. Dzień z Manulą, kiedy ktoś utknie, albo potrzebuje ‚tabaki’ do tresci.
  Moja córka też ma problem z lewo-prawo. Zawsze jest w prawo i w drugie prawo

 2. Kasia Hordyniec mówi:

  W konkursie niestety udziału wziąć nie mogę, bo smsów ode mnie nie przyjmuję, ech

 3. admin mówi:

  Ajajaj:(((

 4. admin mówi:

  No i to inne prawo:)) i drugie lewo.
  A Podróż z Manulką jako pilotem przez Europę bardzo nas kusi. Przygoda ekstremalna. Na razie szykujemy się w październiku na Węgry na święto wina.

 5. Dorota Zamojska mówi:

  A ja 8 marca „we świecie” jestem i do Rembertowa nie dotrę, no nie mam szczęścia do tych autografów! W konkursie udziału nie wezmę (chociaż ostatnio nawet udało mi się tam książkę wygrać) bo czeka już na mnie w paczkomacie i jutro ją dopadnę!

 6. admin mówi:

  „Świat” dobra rzecz:)))
  Będę ciekawa wrażeń po lekturze! Trzymam kciuki, żeby szkodliwe cnoty nie rozczarowały, tylko spodobały się i bawiły! Uściski! 🙂

 7. Ewa mówi:

  A zapraszasz do CKiS? Właśnie wyczytałam w „Tygodniku …”
  Pozdrawiam- Ewa.

 8. admin mówi:

  Ewciu będę informować i rozsyłać wici. 5 kwietnia, godz. 19.00 CKiS promocja „Szkodliwego pakietu cnót”!

 9. nomina mówi:

  Dyskretnie przypomnę, że jak jechałyśmy w 2010 – dla odmiany od Manulki do Mariolki pilotaż ekstremalny sprawił, że z Zalesia do Siedlec jechałyśmy dwa razy naokoło i tylko cztery godziny :D.

  Przy okazji ja, wrocławianka, doznałam szoku, kiedy okazało się, że zamknięcie jednego mostu z powodu wypadku uniemożliwiło przejazd na drugą stronę Wisły przez najbliższe czterdzieści kilometrów. W mojej mieścinie jak most jest zamknięty, to jedzie się 200-500 metrów do drugiego.

  Mariolka, widzę, że ostatnio omijają mnie fajne imprezy.

  A co do człowieczka. Zauważyłaś może, że na polskich znakach drogowych człowieczek przechodzi przez pasy wyprostowany („wśród tych, co na kolanach” ;)), nieomal dumnie. Taki typowy Polak – „co, ja nie przejdę?”. A na analogicznym znaku ukraińskim człowieczek jakiś powyginany, skulony, przemyka. Co idealnie odzwierciedla szanse pieszego na ukraińskich przejściach.

 10. admin mówi:

  Nominko 🙂 🙂 🙂 Pamiętam naszą jazdę!!! A o ukraińskim człowieczku nie wiedziałam. Nie jeździłam po Ukrainie i nie zamierzam w ramach protestu. To, co robili z bezpańskimi psami przed Euro sprawiło, że szczerze i głęboko znienawidziłam ten kraj! Nie zamierzam tam nigdy jechać! To dzicz. Nie zobaczę ich człowieczka!

 11. GPS mówi:

  Proponuje właczyć nawigację – jest praktycznie w każdym telefonie komórkowym. Mam nadzieje, że Cię nie obraziłem?

 12. admin mówi:

  🙂 Ależ skąd. Ale wole mech na drzewach. 🙂 Nie umiem korzystać z nawigacji w telefonie.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.


FireStats icon Działa dzięki FireStats