Czysta filozofia | Goniąc króliczka
admin

31 stycznia 2010
„Dlaczego?” to jedno z najbardziej filozoficznych pytań, jakie znam. Zauważcie, że rzadko wypływa z ciekawości. Zazwyczaj dotyczy głębszej natury rzeczy. Normalnie, czysta filozofia.

Jednego wieczoru, gdy świętowaliśmy z adoratorem którąś tam naszą rocznicę w nastrojowej knajpce, padło filozoficzne „Dlaczego?”. Adorator wrócił właśnie z toalety i miał obłęd w oczach. Chwilę milczał, chwycił za kieliszek szampana, wychylił duszkiem i obejrzał się z niepokojem za siebie. A potem konspiracyjnie nachylił się i zaczął wzburzony opowiadać:
– Stoję przy pisuarze, a tu z męskiej ubikacji wychodzi KOBIETA! Ja dalej stoję przy pisuarze. A ona podchodzi do mnie i wyciera ręce w moją koszulę! Dobrze, że chociaż umyła ręce, bo umyła, nie powiem, nie pomoczyła ich, tylko umyła. DLACZEGO ona to zrobiła?!
Nie umiałam na to odpowiedzieć, ale przyjrzałam się KOBIECIE, wskazanej dyskretnym ruchem głowy. Siedziała samotnie przy stoliku i zamawiała właśnie kolejny kieliszek wina. Może jej się pomyliło? Znaczy kółeczko z trójkącikiem i koszula z ręcznikiem?
Adoratora wzburzenie gryzło okropnie: dlaczego i dlaczego to zrobiła?
– A idź i zapytaj – nie wytrzymałam, bo tego wieczoru filozofia była ostatnia rzeczą, która chodziła mi po głowie.
Adorator z determinacją wstał, podszedł do KOBIETY, ukłonił się i rzeczywiście zadał pytanie:
– Dlaczego pani to zrobiła?
KOBIETA spojrzała na niego lekko zamglonymi oczyma i rzuciła tak jakoś w eter:
– Nie rozmawiam z nieznajomymi.
Ja o mało nie spadłam z krzesełka, ale, oczywiście, tak jawnie nie mogłam rechotać. KOBIETA od razu mi się spodobała, ale wiecie… lojalność to lojalność. Adorator nigdy nie otrzymał satysfakcjonującej odpowiedzi, niestety. Jak na mój gust, może ona w tej męskiej toalecie nie zobaczyła ręczników? A może KONTESTOWAŁA? Taaa… czysta filozofia.

Czasem ją wspominamy i pytanie ciągle pozostaje bez odpowiedzi. I może dobrze. Bo zwykłe przeoczenie ręcznika, odebrałoby KOBIECIE cały dramatyczny urok. Wolę myśleć, że jej historia miała drugie dno. Zupełnie jak napis „Głupi kaowiec” w damskiej toalecie z „Rejsu”. Mówię wam: pytanie „Dlaczego?” to czysta, najczystsza filozofia!7 komentarzy do “Czysta filozofia”

 1. Kasia Hordyniec mówi:

  Często w takich sytuacjach cytujemy z dziećmi chórem tekst z reklamy Frugo – DLACZEGO!? DLACZEGO!? NIE DOJDZIESZ (pamiętasz? facet szedł przez góry i doliny, rzeki i oceany z butelką Frugo zawieszoną na kijku przed nim, jak osiołkowa marchewka). Tak sobie to ulubiliśmy, czepiło się nas i nie odpuszcza

 2. admin mówi:

  Normalnie coś mnie ominęło! Nie pamiętam tej reklamy. Ale, dobre!

 3. Ewa mówi:

  Mężczyźni nie pamiętają, że kobiet nie trzeba rozumieć- kobiety wystarczy kochać!

 4. Ana mówi:

  Wiesz, Magrolcia, czasami odpowiedź jest dużo bardziej prozaiczna niż filozoficzna. 🙂 I piszę te słowa jako „od-czasu-do-czasowa” bywalczyni toalet z trójkącikiem.
  Ktoś swego czasu słusznie zauważył, że ze mną to nawet na zwykłą, niewinną wycieczkę króciutką bez nocnika wybrać się nie można. O pampersy posprzeczaliśmy się kilka tygodni wcześniej.
  Oczywiście przy korzystaniu z męskiej toalety zawsze istnieje prawdopodobieństwo (a może dreszczyk emocji? ;-), że wychodząc z tejże spotkamy pana przy pisuarze, będącego w trakcie… I od razu adrenalina niczym trampolina… 🙂
  Pozdrawiam wszystkie Panie z zaworkiem „trochę tego”.

 5. lucyolejniczak mówi:

  Piękna historyjka:)
  A mnie słowo „dlaczego” kojarzy się zawsze z tekstem z filmów amerykańskich. „Dlaczego?” – pyta ona, „Ponieważ cię kocham” – odpowiada on. W mojej rodzince krąży to w wersji angielskiej: „Why…? – Because I love you…” 🙂

 6. admin mówi:

  Mnie „dlaczego?” ciśnie się najczęściej na usta, gdy spotykam na swej drodze „bidy”: porzucone lub okaleczone zwierzaki. Zdarza mi się wtedy pokrzykiwać na pana Boga: „dlaczego ja?, dlaczego ja?”. No bo przecież to On mi podkłada (no nie powiem „świnie”) na drodze te bidy. Tak se mnie jakoś upatrzył…

 7. admin mówi:

  Jesusku! Kocham cię za ten „dreszczyk emocji”!!!! Jeśli spojrzeć na to w ten sposób, to „dlaczego?” jest zbędnym pytaniem… Idę zaraz do męskiego!

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.


FireStats icon Działa dzięki FireStats